- Štítky blogu
Tajuplný šungit udivuje svým stářím, složením i účinky
Pozoruhodný šungit poutá stále větší pozornost vědců i široké veřejnosti. Vyniká nejenom svým stářím a vskutku neobvyklým složením, ale zejména širokým spektrem zajímavých vlastností. Použít ho lze například k eliminaci elektromagnetického záření nebo k pročištění vody. A umí toho dokonce ještě mnohem víc. Pojďme si ho proto představit detailněji.
Vzhled a vlastnosti šungitu
Šungit je tmavošedá až černá neprůsvitná hornina s lesklým kovovým povrchem. Stáří se odhaduje na zhruba 2 miliardy let, což je ohromné číslo. Pro představu, stáří samotné planety Země činí přibližně 4,54 miliardy let.
Tato zvláštní hornina obsahuje především nekrystalický uhlík. Ten se v ní nachází v neobvyklé podobě takzvaných fullerenů. Jedná se o obří molekuly, v nichž jsou atomy uhlíku uspořádány do tvaru symetrické koule. Fullereny jsou proto mimořádně stabilní a dobře odolávají vnějším fyzikálním vlivům.
Fullereny se podařilo identifikovat až v roce 1985. Za objev byla výzkumnému týmu zcela zaslouženě udělena Nobelova cena za chemii. Ukazuje se totiž, že tyto zvláštní molekuly skýtají velký potenciál do budoucna. Skloňují se zejména v souvislosti s rozvojem nanotechnologií, vykazují výjimečné optické vlastnosti a jsou také zkoumány z hlediska supravodivosti.
Ale zpátky k samotnému šungitu. Kromě uhlíku ve formě fullerenů obsahuje i celou řadu dalších chemických prvků. Uvádí se, že je v něm zastoupena takřka polovina periodické soustavy prvků. To mu propůjčuje neobyčejné fyzikální, chemické a léčivé vlastnosti.
Největší zdroj šungitu je v Rusku
Nejvýznamnějším a nejbohatším nalezištěm šungitu je Karélie v severozápadním Rusku. Dobývá se zde formou otevřeného lomu, část je ale získávána i náročnou ruční těžbou.
Menší lokality s výskytem šungitu se podařilo objevit také v dalších částech Ruska, dále na území Kazachstánu, Indie, afrického Konga a v USA. Z Evropy se uvádí naleziště pouze v Rakousku.
Šungit se v přírodě vyskytuje ve dvou formách, které se od sebe liší podílem fullerenů. Kvalitnější varianta, která se pyšní výrazným kovovým leskem a lasturovitým lomem, může obsahovat až 98 % fullerenů.
Rozmanité způsoby využití šungitu
Tato stále poněkud záhadná hornina se v poslední době stále častěji označuje jako „kámen života“ nebo také „lék 21. století“. A není se čemu divit, má totiž vskutku rozsáhlé možnosti využití a stále se objevují nové oblasti, ve kterých může mít prospěšné účinky a zajímavý potenciál.
Ostatně, pozornost poutal šungit už v minulosti. Slavný ruský car Petr Veliký (1672-1725) byl dokonce zakladatelem ojedinělých šungitových lázní. Hornina tehdy sloužila zejména k čištění vody, které navíc propůjčila léčivé vlastnosti.
1. Šungit jako půvabný a léčivý šperk
Šungitové šperky mají nádhernou tmavošedou až černou barvu s intenzivním kovovým leskem. Ze šungitu se vyrábí především luxusní korálkové náramky na ruku a rozličné přívěsky k zavěšení kolem krku.
Kromě přirozené krásy se pyšní šungitové šperky také silným působením na člověka. Fungují totiž jako ochranný talisman a mají léčivé vlastnosti. Přispívají k duševní vyrovnanosti a klidu, dodávají životní energii a napomáhají regeneraci organismu. Dokonce mají mít omlazující schopnosti, kdy navrací celkově svěží vzhled.
2. Jak použít šungit v domácnosti
Šungit je výjimečným pomocníkem k potlačení škodlivého elektromagnetického záření, jehož zdrojem je například televize, počítač, mobilní telefon, ale třeba i hračky na dálkové ovládání. Kromě toho má schopnost zmírňovat dopad geopatogenních zón.
Při umístění v domově nebo na pracovišti udržuje příjemnou atmosféru, podporuje komunikaci a porozumění, čímž zabraňuje vzniku neshod.
Nejčastěji v podobě pyramidy nebo kyvadla se šungit uplatňuje také při věštění, případně i při cestách do minulých životů.
3. Pročištění vody s pomocí šungitu
Šungit je oblíbeným prostředkem pro úpravu pitné vody. Dokáže ji efektivně pročistit, kdy z ní eliminuje mikroskopické nečistoty, škodliviny a další nežádoucí látky. A protože působí jako silný antioxidant, účinně z vody odstraní i volné radikály. Voda ošetřená šungitem má upravené pH, je obohacená o minerály a může se pochlubit léčivými vlastnostmi.
Šungitovou vodu lze využít nejenom k popíjení, ale také k regeneračním pleťovým obkladům, oplachování vlasů a k ozdravným koupelím.
Šungit je možné využít i pro vyčištění vody v akváriu. A v neposlední řadě prospěje šungitová voda také rostlinám, pokud se jí nahradí běžná zálivka.
4. Neopracovaný šungit a využití v exteriéru
V exteriéru se využívá především neopracovaný šungit, a to k celkové harmonizaci okolního prostředí. Hornina podporuje vše živé, její přítomnost v zahradě může mít tudíž příznivý vliv na pěstované rostliny a stromy.
Šungit rovněž pročistí vodu v bazénu, zahradním jezírku či tůňce.
5. Šungit v kosmetice
Stále žádanější je i speciální šungitová kosmetika, která je mimořádně účinná v péči o pokožku a vlasy. Šungit se používá například do pečujících pleťových krémů a balzámů či mýdel. Tyto přípravky vykazují silný protizánětlivý efekt, ulevují od bolesti kloubů či svalů, pleť zklidňují, regenerují a podporují její pružnost.
Šungitové šampony a masky vlasy vyživují, při pravidelném používání rovněž podporují růst nových vlasů, omezují jejich lámavost a propůjčují jim zdravý a lesklý vzhled. Blahodárný efekt byl zaznamenám i v oblasti vlasové pokožky, zejména v případě potíží s lupy.