Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 200 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu

 

Doprava nad 1 200 Kč ZDARMA
Vlastnoručně vyráběné náramky z minerálů
Lapače snů z přírodních materiálů


  1. Úvod
  2. Blog
  3. Obsidián: Úchvatné sopečné sklo se silnými schopnostmi
10.11.2022

Obsidián: Úchvatné sopečné sklo se silnými schopnostmi

obsidian

Obsidián, který je jedním z nejúžasnějších druhů sopečného skla, poutá pozornost lidí po dlouhá tisíciletí. Vyniká svým vzhledem, složením i vlastnostmi, a tak není divu, že se používá nejenom ve šperkařství, ale také v magii.


Z rozžhavené lávy temným krasavcem

Obsidián vznikal během velice bouřlivých dob, respektive v průběhu aktivní vulkanické činnosti.  Jestliže se žhavá láva dostala do chladných vod, velice rychle utuhla a odpařila se z ní voda. Tímto procesem získala sklovitou strukturu a podobu obsidiánu v podobě, v jaké se nám dochoval až do dnešních dnů.

Původ obsidiánu ho řadí mezi sopečná skla. Tomu odpovídá i úžasně lesklý povrch, který krásně odráží sluneční paprsky. Jeho vzhled ještě více vynikne leštěním. Štípáním obsidiánu vznikají velice ostré hrany, a proto měl obsidián značný význam již v době kamenné, kdy se s ním čile obchodovalo a zhotovovaly se z něj nástroje. Velice ceněný byl již u starých Mayů a Aztéků.

Za zmínku stojí i velice nízký obsah vody, která tvoří méně než 1 %.


Kde se nachází obsidián

Naleziště obsidiánu jsou roztroušena prakticky po celém světě. K těm nejslavnějším patří lokality v USA a Mexiku, další jsou například v Rusku, Japonsku či africké Etiopii.

V České republice naleziště nejsou, ale i u nás se v pravěku obsidián používal, a proto lze ojediněle natrefit na štípaný obsidiánový nástroj na původních pravěkých sídlištích. Primární výskyty obsidiánu jsou však známy na sousedním Slovensku, zejména v oblasti Zemplínských vrchů.


Druhy obsidiánu a jejich vlastnosti

Obsidián může nést různý barevný odstín. Na základě toho se vyčleňují různé druhy, z nichž každý má poněkud jiný vzhled a vlastnosti.


1. Černý obsidián

Černý obsidián je vůbec nejrozšířenější. Jeho barva je zcela černá, případně velmi tmavá šedá. Tato varianta se řadí v magii mezi velice mocné kameny a je třeba s ní pracovat vskutku obezřetně.

Opravdu účinně dokáže působit proti negativní energii, takže se nezřídka používá jako ochranný talisman. Pomáhá léčit dávná traumata a podvědomé bloky, celkově posiluje a rovněž povzbuzuje skrytý potenciál člověka.


2. Vločkový obsidián

Připomíná noční oblohu posetou půvabnými sněhovými vločkami. Je velice žádaným šperkařských kamenem, kdy se z něj dělají rozličné přívěsky a další kouzelné šperky.

Uvádí se, že vykazuje pouze pozitivní vlastnosti, a proto velmi oblíbený.


3. Mahagonový obsidián

Mahagonový neboli moka obsidián zaujme na první pohled výraznou hnědočervenou barvou s černými skvrnami. Na rozdíl od ostatních variant obsahuje vyšší podíl železa.

Připisuje se mu uzemňující charakter. Jeho účinky jsou na rozdíl od černého obsidiánu jemnější, a proto se jeho použití v magii není třeba obávat.


4. Zlatý obsidián

Má černou barvu s poněkud tajemným zlatavým odleskem, která vynikne zejména tehdy, pokud je vystaven slunečním paprskům.

Rovněž zlatý obsidián je vynikajícím pomocníkem proti negativní energii. Využít ho lze i jako podporu v náročných okamžicích života.


5. Duhový obsidián

Zatímco tradiční černý obsidián je velice silný a vyžaduje jisté zkušenosti, duhový obsidián je vhodný dokonce i pro děti. Přezdívá se mu „kámen duhy“. Ačkoliv je tmavý, lze na něm obdivovat i kouzelné barevné pruhy.

Jeho vlastnosti jsou velmi široké, údajně dokáže proměnit tajné sny ve skutečnost. Hodně se používá ochranný kámen. Přestože totiž vykazuje jemné vibrace, je jeho ochranný účinek překvapivě silný.


K dalším zajímavým variacím náleží například pavoučí obsidián, jehož černý povrch vypadá jako potažený světlou pavučinkou či stříbrný obsidián s kouzelným stříbřitým nádechem.
Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli