Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 200 Kč bez DPH a máte dopravu ZDARMA
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu

 

Doprava nad 1 200 Kč ZDARMA
Vlastnoručně vyráběné náramky z minerálů
Lapače snů z přírodních materiálů


  1. Úvod
  2. Blog
  3. Křišťál: Čirý kamenný skvost s okouzlujícími účinky
26.07.2022

Křišťál: Čirý kamenný skvost s okouzlujícími účinky

Křišťál je již tradičně jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších drahých kamenů. Na rozdíl od mnoha jiných drahokamů sice nehýří pestrými barvami, na druhou stranu však oplývá přirozenou krásou v té nejčistší podobě. Jeho průzračně čirý odstín vyniká ve špercích, kromě toho se k němu pojí i úchvatné léčivé a magické vlastnosti.


Naleziště křišťálu jsou rovněž u nás

Křišťál patří (podobně jako achát, ametyst či záhněda) mezi odrůdy křemene. Od křemene se odlišuje velice atraktivním vzhledem a není tudíž divu, že je vyhledávaným a ceněným drahým kamenem od pravěkých dob. Dokonce už v době kamenné si lidé považovali jeho kvalitních vlastností a zhotovovali z něj štípané nástroje.


Křišťálová drůza s obřím hrotem


Pro křišťál je charakteristický bezbarvý čirý vzhled. Je lesklý, průsvitný až průhledný. V přírodě se vyskytuje ve formě krystalů rozmanitých velikostí a tvarů, stejně jako jejich srostlic neboli drúz.

Nalézt lze také valounky křišťálu, jejichž tvar je výsledkem dlouhodobého působení tekoucí vody. A nesmíme zapomenout zmínit ani nesmírně působivé křišťály s fantomy. Jedná se o útvary, kdy se přímo uvnitř křišťálu nachází další krystal nebo soubor krystalů, které mohou být tvořeny i odlišnými minerály (např. ametystem).


Křišťál tangerin z brazilského dolu MINAS GERAIS


Fyzikální a optické vlastnosti křišťálu předurčily také jeho využití především v radiotechnice a optice, kde je však do značné míry nahrazen synteticky vyrobeným křišťálem.

Naleziště křišťálu se nachází takřka po celém světě a lokality jeho sběru existují i přímo v naší vlasti. K těm nejznámějším patří Jeseníky a Vysočina.   


Léčivé vlastnosti křišťálu

Úžasná čistota a čirost křišťálu nejenže lahodí lidskému oku, ale zároveň má tento kámen významné léčivé účinky. Dokonce je považovaný za nejúčinnější léčivý krystal vůbec.


1. Vzpruha pro imunitní systém

Křišťál je známý svou schopností podporovat přirozenou obranyschopnost organismu. Sáhnout by po něm měli proto všichni lidé s oslabenou imunitou, kteří trpí na opakované virózy a jiné zdravotní neduhy. Pokud bude křišťál nosit člověk při sobě, ať už samostatně, případně v podobě šperku, může být účinnou prevencí před onemocněním.


2. Pro klidný a nerušený spánek

Dlouhodobá nespavost dokáže pořádně potrápit. Únava a vyčerpání z nedostatečného či málo kvalitního spánku má nepříznivý vliv nejenom na psychiku, ale nezřídka může vést až ke zdravotním potížím. Právě křišťál je skvělým pomocníkem, který zkracuje dobu usínání a navozuje vydatný spánek bez častého probouzení v průběhu noci.


3. Pyšní se pročišťujícími účinky

Krásný a čirý křišťál má schopnost pročišťovat organismus, kdy podporuje odvod toxických a dalších nežádoucích látek nejenom z krve, ale z celého těla. Může se proto stát doplňkem jarních detoxikačních kúr. Kromě toho pročišťuje i pokožku a navrací jí svěží a zdravý vzhled.


Význam křišťálu v magii

Půvabný křišťál má své stále místo také v magii a ezoterice, kde jsou nejvíce ceněny zejména dokonale tvarované krystaly.


1. Působivý zesilovač energie

Nejznámější magickou vlastností křišťálu je jeho působení jako energetický zesilovač. Nejenže ještě více posiluje vše pozitivní, ale kromě toho umí dokonce přeměňovat negativní energii na pozitivní. Křišťál má nezastupitelnou roli při psychickém, stejně jako fyzickém vyčerpání. Navrací vitalitu i chuť do života.


Křišťálové kyvadlo - 90 Kč


2. Celkově harmonizuje

Křišťál má fascinující schopnost celkově harmonizovat lidské tělo a duši. Zklidňuje, navozuje vnitřní vyrovnanost a usnadňuje utřídit si myšlenky.


3. Podporuje intuici a skryté schopnosti

Čirá odrůda křemene napomáhá meditaci a lze ji vřele doporučit také při rozmanitých relaxačních technikách.
Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli