Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 200 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu

 

Doprava nad 1 200 Kč ZDARMA
Vlastnoručně vyráběné náramky z minerálů
Lapače snů z přírodních materiálů


  1. Úvod
  2. Blog
  3. Jaspis: Podmanivá pestrost, která neomrzí
17.03.2023

Jaspis: Podmanivá pestrost, která neomrzí

jaspis

Jaspis má mnoho zajímavých vlastností. Čím však rozhodně neoplývá, je nuda. Škála barevných odstínů a jejich vzájemných kombinací, které může tento oblíbený kámen nést, je totiž až ohromující.


Barevné varianty jaspisu a jejich vlastnosti

Jaspis náleží mezi odrůdy chalcedonu. Je neprůhledný a existuje v mnoha barevných odstínech, což je způsobené obsahem konkrétních prvků (například příměsí železa). Jedná se o velice oblíbený kámen, který se používá již tradičně k dekorativním účelům, ve šperkařství, ale připisovány jsou mu i léčivé a magické schopnosti.


Brekciový jaspis

Jednou z nejkrásnějších odrůd je brekciový jaspis, který připomíná mozaiku. Je jakoby slepený z více kusů, které mají odlišnou barvu. Výsledkem je kámen s úžasně kontrastním povrchem.

Jaspis brekcie se používá především jako talisman, protože má silné ochranné vlastnosti. Dokáže na sebe vázat negativní energii, zároveň dodává odvahu, podporuje kreativitu, ale i uklidňuje a působí proti stresu. Může se tak stát zajímavým pomocníkem v každodenním životě a při překonávání nejrůznějších překážek, se kterými se člověk běžně potýká.


Červený jaspis

Jak už název napovídá, pro tuto variantu jaspisu je charakteristická převažující červená barva. Ta může mít tlumený cihlový odstín, přecházet do hnědé, případně je naopak výrazně červená.

Červený jaspis podporuje emoční a duševní vyrovnanost, zejména v náročných životních situacích. Zároveň v člověku probouzí skromnost, trpělivost a empatii. Pozitivní efekt má na krevní oběh a trávení. Údajně podporuje také plodnost a má mírnit menstruační bolesti, stejně jako bolest během porodu.


Zelený jaspis

Zelený jaspis zaujme svou uklidňující barvou. Může jít o tlumenou zelenou či mechový odstín, někdy přechází až do hnědozelené či hnědožluté. Jeho barva nebývá úplně jednolitá, občas si pyšní i světlejšími skvrnami, které vytváří zajímavý efekt.

Tento druh jaspisu přispívá k vnitřní harmonii a souladu. Podporuje rovnováhu mezi duší a fyzičností, respektive pozemským bytím a éterickou rovinou. Protože uklidňuje, je pomocníkem při stresu a v těžkých chvílích.


Jaspis mokait

Mokait je jednou z nejzajímavějších odrůd jaspisu. Někdy se označuje také jako australský jaspis, a to z důvodu svého naleziště. To totiž leží v západní Austrálii v lokalitě označované jako Mooka Creek. Jaspis mokait se pyšní půvabnými zemitými odstíny hnědé, cihlově červené a temně žluté, nezřídka jeho povrch oživují rovněž skvrny krémové barvy.

Kámen posiluje životní energii a celkovou vitalitu. Dodává vnitřní sílu, zlepšuje psychickou odolnost a fyzickou vytrvalost. Pozitivně působí na imunitu a může být pomocníkem při nechutenství, protože ovlivňuje chuť k jídlu.


Leopardí jaspis

Jeho roztomile strakatý povrch připomíná srst leoparda. Většinou u něj převládají zemité tóny červené, hnědé, béžové a tlumené růžové barvy.

Leopardí jaspis dodává světu rovnováhu, udržuje v harmonii světlo a temnotu. Působí proti předsudkům a učí, jak se na různé situace dívat z netradičního pohledu. Posiluje schopnost intuice, dodává odvahu a zbavuje vnitřní nejistoty.


Dalmatský jaspis

Tento krásný kámen se někdy označuje i jako jaspis dalmatin. A není to pouhou náhodou. Dominuje u něj totiž béžová až nažloutlá barva, která je posetá drobnými černými skvrnami.

Dalmatský jaspis je vynikajícím kamenem proti stresu, emoční nevyrovnanosti a roztěkané mysli. Naopak účinně podporuje rozvahu a trpělivost. Může pomoci předcházet konfliktům, jelikož celkově zklidňuje. A sáhnout po něm mohou i lidé, kteří se potýkají s nespavostí.

Mezi další půvabné varianty kamene patří například modrý, polychromní, obrázkový, páskovaný či saténovýjaspis.
Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli