Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 200 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu

 

Doprava nad 1 200 Kč ZDARMA
Vlastnoručně vyráběné náramky z minerálů
Lapače snů z přírodních materiálů


  1. Úvod
  2. Blog
  3. I česká naleziště minerálů ukrývají opravdové skvosty
26.09.2022

I česká naleziště minerálů ukrývají opravdové skvosty

Ačkoliv Česká republika nevyniká svou rozlohou, může se pochlubit nesmírně zajímavou a bohatou geologickou historií. Na území naší vlasti se tak nachází nejenom významné geologické lokality světového významu, ale také celá řada nesmírně zajímavých nalezišť minerálů a dalších přírodnin.


Nejzajímavější naleziště minerálů v ČR

Území Čech, Moravy a Slezska vyniká pestrou paletou přírodního bohatství od zlata a stříbra až po obrovské krystaly křišťálu a opravdové drahokamy. Nezřídka se navíc jedná o lokality celosvětového významu. Pojďme si proto představit alespoň některá z těch nejslavnějších nalezišť napříč vlastí, která stojí v popředí zájmu odborné veřejnosti i soukromých sběratelů.


1. Do Českého středohoří za aragonity

Velice významná lokalita s aragonity je situována v přírodní rezervaci Číčov u obce Hořenec, která se nachází v malebné krajině Českého středohoří. Některé zdejší nálezy aragonitových krystalů dokonce patří k těm vůbec největším na světě, dosahují totiž délky čítající desítky centimetrů.

Pro hořenecké aragonity je charakteristická výjimečná čistota bez kazů a zajímavý medový odstín. Jsou proto vhodné i pro facetové výbrusy, což je jinak u těchto minerálů neobvyklé.


2. Na Vysočinu za pegmatitovými minerály

Vysočina je neodmyslitelně spojena s bohatým výskytem pegmatitových minerálů, které se nezřídka pyšní nejen výjimečnou krásou, ale rovněž úctyhodnými rozměry. Pochází odsud nálezy záhněd, růženínů, křišťálů, turmalínů, citrínů, ale i andalusitů či modrých korundů.

Nejznámější lokality leží na Žďársku a v okolí Velkého Meziříčí (např. Dolní Bory, Pikárec, Bobrová, Sklené nad Oslavou).

Růženín z našeho e-shopu


3. Do Jizerských hor za safíry

Ačkoliv se nachází nejznámější lokality se safíry v daleké Asii a jihovýchodní Africe, tento velice vzácný a vysoce ceněný drahokam úchvatně modré barvy je možné nalézt dokonce i u nás! Za safíry je třeba se vypravit do Jizerských hor, a to do míst, kudy protéká říčka Jizerka a drobný vodní tok s příznačným jménem Safírový potok.

Ani české naleziště safírů není marginální. Ve středověku se zde tyto drahokamy těžily a pro svou výjimečnou kvalitu se proslavily po celé Evropě.


4. Do Podkrkonoší za českými granáty

Pro české granáty, jak se označují pyropy těžené u nás, je typická nádherná temně červená barva, která ještě více vynikne po vybroušení. Není proto divu, že se jedná o jeden z nejoblíbenějších šperkařských minerálů. Ostatně, právě české granáty jsou pro svou kvalitu a vzhled oblíbené po celém světě.

Naleziště českých granátů se nachází na Turnovsku v Podkrkonoší, kde byla objevena ložiska například v Dolní Olešnici. Za rudým skvostem se ale mohou nadšenci vypravit i do Českéhostředohoří, Polabí nebo na Západní Moravu k Mohelnu.

Křišťál z našeho e-shopu


5. Na Příbramsko nejen za stříbrem

Příbramsko je neodmyslitelně spojeno s dobýváním vzácných rud a barevných kovů. Zdejší světově proslulé zdroje stříbra byly pravděpodobně známy již starým Keltům, první písmenná zmínka o dolování však pochází z počátku 14. století.

Kromě stříbra však tamní žíly skrývají i řadu cenných minerálů. Za zmínku stojí krystalovaný cerusit, zeleně zbarvený pyromorfit, stejně jako vzácný kermezit, který může vytvářet jehličkovité krystaly.


6. Na Křivoklátsko za tajemnými trilobity

Rozsáhlé lesy Křivoklátska jsou nejenom oblíbenou turistickou destinací, ale nedaleko malebné obce Skryje se nachází i legendární naleziště zkamenělin. Jeho výzkumu zasvětil část svého života již slavný paleontolog Joachim Barrande (1799 až 1883).

Pro trilobity ze Skryjí je charakteristické oranžové zabarvení, které způsobilo usazování rezavě hnědého až oranžového oxidu železitého.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli