Logo
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 200 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu

 

Doprava nad 1 200 Kč ZDARMA
Vlastnoručně vyráběné náramky z minerálů
Lapače snů z přírodních materiálů


  1. Úvod
  2. Blog
  3. Ametyst: Fialový krasavec, který je symbolem čistoty a meditace
26.10.2022

Ametyst: Fialový krasavec, který je symbolem čistoty a meditace

ametyst

Ametyst náleží mezi velice atraktivní drahé kameny. Lidem je dobře známý po dlouhá tisíciletí. Již ve starověku se z něj zhotovovaly půvabné šperky a tato tradice se udržela i v následujících historických epochách. Například Karel IV. nechal osadit tímto skvostným kamenem samotnou svatováclavskou korunu a použil jej rovněž při výzdobě kaple sv. Kříže.


Atraktivní ametyst nese nespočet podob

Pro ametyst je charakteristické fialové zbarvení, které může přecházet od jemných světlých tónů po sytou purpurovou až tmavofialovou barvu. Pokud je ale kámen dlouhodobě vystavený slunečním paprskům, může jeho původní barva vyblednout.

Existuje mnoho variant ametystu, které se od sebe liší barevným odstínem, velikostí i tvarem. Ametyst může být průhledný, průsvitný či neprůsvitný (opakní). Vyskytuje se ve formě kusovéhokamene, valounků, stejně jako úchvatných krystalů, geod a drúz.

Ametyst lze brousit (včetně briliantového brusu) a různě opracovávat do podoby korálků, pyramid, špicí, hmatek, koulí, srdíček apod.

Naleziště této kouzelné odrůdy křemene se nachází takřka po celém světě. Nejvýznamnějším lokality jsou v Brazílii (např. v blízkosti města Marabá), Uruguay, Borneu, Indii, USA či některých afrických státech. U nás lze nalézt ametyst zejména v Krušných horách (Ciboušov) a na Třebíčsku (Hostákov, Smrk).

ametystProhlédněte si ametysty v našem e-shopu


Léčivé a magické vlastnosti ametystu

Ametyst je nejenom krásný, ale již odpradávna mu jsou přisuzovány také léčivé a magické účinky. V tomto směru se jedná dokonce o jeden z vůbec nejoblíbenějších drahých kamenů.

Za nejcennější jsou považovány čisté kusy bez přítomnosti prasklin a inkluzí.


1. Posiluje bdělost

Od starověkých dob se ametystům přisuzuje schopnost rozjasňovat mysl a udržovat si střízlivý pohled na okolní realitu. Tento kámen má chránit před opilostí či omámením, a proto může být zajímavým pomocníkem při léčbě závislostí.


2. Průvodce k vyššímu duchovnímu poznání

Ametyst povzbuzuje a zesiluje duchovní schopnosti. Je pomyslným průvodcem, který člověka dovede až do samotného nitra jeho duše. Často se tudíž používá při meditačních technikách. Ametyst podporuje cestu za sebepoznáním a duchovním růstem.


3. Chrání svého nositele

Ametyst náleží mezi významné ochranné kameny. Lze ho proto nosit jako talisman například v podobě hmatky nebo půvabného šperku. Svého nositele v takovém případě ochraňuje od negativní energie. Ale použít se dá i pro ochranu domova, jeho přítomnost údajně působí proti geopatogenním zónám.


4. Podporuje tvořivost

Uvádí se, že ametyst rozvíjí kreativitu a povzbuzuje intuici. Dokáže proto přinášet nové zajímavé nápady a inspirovat. Při uložení pod polštářem může vyvolávat cenné intuitivní sny.


5. Ulevuje při bolestech hlavy

Ametyst neovlivňuje pouze emoce a duševní stav, ale připisují se mu také blahodárné účinky na fyzické zdraví. Nejčastěji se zmiňuje jeho schopnost ulevovat od bolesti, kdy vůbec nejúčinnější má být v případě migrén.


Čištění a nabíjení ametystu

Aby si léčivé kameny udržely své tajuplné schopnosti, je třeba je po použití pravidelně čistit. A platí to i pro ametyst, který se doporučuje čistit pod proudem tekoucí vody.

Určitá odlišnost panuje v nabíjení ametystu. Protože má tendenci vlivem slunečních paprsků blednout, na rozdíl od jiných kamenů by se měl nabíjet ve stínu. Alternativně lze využít také měsíčníhosvitu.
Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli